تولید PWM توسط تایمر0 در بسکام

تولید PWM توسط تایمر0 در بسکام

تولید PWM توسط تایمر0 در بسکام امکان پذیر است؟! این سری از آموزش های در کوچه پس کوچه های الکترونیک رو به نحوه ی تولید PWM توسط تایمر0 در بسکام می پردازیم. حتما برای شما هم پیش آمده که قصد تولید PWM توسط تایمر0 در بسکام رو داشتید، اما تولید PWM فقط  با تایمر1 امکان پذیر بوده. به همین ترتیب این قضیه رفته رفته خیلی آزار دهنده شده.

 

یک تعریف ساده از PWM

همانطور که می دونید PWM سرنام کلمات Pulse Width Modulation هست و به معنی مدولاسیون عرض پالس می باشد، در واقع در فرکانسی مشخص عرض پالس رو می تونیم کم و زیاد کنیم یا به عبارتی Duty cycle رو تغییر بدیم و به همین سبب یک سری عملگرها رو می تونیم کنترل کنیم، برای مثال کنترل سرعت موتور، کنترل نور، کنترل زاویه ی شفت سروو موتور و …

بسکام توابعی برای پیکربندی تایمر و واحد PWM که هسته ی آن هم تایمر هست داره ، اما برای تایمر0 کار نمی کنه. حالا راه حل چیه؟!

 

راه حل چیست؟!

اینجور مواقع باید بریم سراغ رجیستر نویسی میکرو. واحد تایمر یک رجیستر کنترلی به نام TCCR و یک رجیستر شمارشی به نام TCNT دارد. برای تنظیم Duty cycle یا همان دوره وظیفه ، همینطور نیاز به رجیستر OCR داریم. در ویدئوی 12 دقیقه ای ذیل می تونید روش تنظیمات رجیسترهای تایمر برای این منظور رو فرا بگیرید و موج PWM رو توسط تایمر0 در بسکام تولید کنید.

 

ویدوی نحوه ی تولید PWM توسط تایمر0 در بسکام

دانلود ویدئو با کیفیت بالاتر از مدیافایر

جهت ارتقاء سطح و کیفیت آموزش ها نظرات خودتون رو راجع به ویدئوی آموزشی “تولید PWM توسط تایمر0 در بسکام” از قسمت نظرات پایین همین صفحه یا تماس با ما ، با ما در میان بگذارید.

جهت مطلع شدن از آموزش های جدید به خبرنامه ی MBED بپیوندید.

نوشته شده توسط mZandi

نظر بدهید